Дитина відмовляється їсти. Чи потрібно змушувати їсти?

0
378

Тема того, що дуже часто батьки примушують дитину їсти, мене хвилює. Тому що я як психолог часто стикаюся з цим. Це дуже поширене в нашому суспільстві. Тому, спасибі учаснику нашої групи за це важливе питання. Він звучав так: «Чому не можна примушувати дитину їсти, особливо під загрозою покарання». Змушувати що-небудь — це завжди насильство. Навіть, якщо вмовляти — це теж насильство і примус, замасковане в «хорошу» форму. І тим більше під загрозою покарання. Я проти насильства.

Поясню чому. Давайте поміркуємо про те, що відчуває в цій ситуації дитина і до яких наслідків це може призвести. Отже, якщо дитину примушують є. При цьому він їсти не хоче. У нього або поки ще не виникло відчуття голоду. Або він вже наївся і відчуває ситість. Поки ще дитина чутливий до себе — він поки ще здатний помічати своє почуття голоду і відчуття ситості.

Це вроджена здатність людини. Новонароджений малюк їсть тоді, коли він голодний і стільки, щоб вгамувати голод. Спробуйте нагодувати новонародженого більше, ніж він захоче з’їсти. Але якщо дитину примушувати їсти тоді, коли він ще не голодний або коли він вже наївся, то як думаєте, до яких наслідків це може призвести? Так він може підкоритися цим вимогам їсти більше, ніж йому потрібно. І приведе це до того, що він поступово розучиться помічати свої природні потреби — в почутті голоду і почутті ситості.

І тоді він буде орієнтуватися не на свої потреби в цьому, а на те, що пропонується йому іншими людьми. У дитинстві це, як правило, батьки, вихователі, вчителі. У дорослому житті — це якісь важливі або не дуже важливі для нього люди — близькі, приятелі, друзі, реклама. І тоді з часом людина втратить здатність чути свої потреби і буде орієнтуватися на потреби інших людей.

Щоб було зрозуміліше, наведу приклади. Наприклад, він буде їсти не тоді, коли буде відчувати голод, а, наприклад, за компанію або побачивши якусь рекламу їжі. Наприклад, щоб не образити господиню, перебуваючи в гостях. Або за кампанію десь. Як ви думаєте, до чого це буде приводити? Це буде призводити до переїдання. У тому ж випадку, коли він разучается чути своє почуття ситості, то він не буде здатний помічати, коли він наївся і це теж може приводити його до переїдання, він буде з’їдати більше, ніж йому необхідно.

Якщо дитину примушувати їсти під загрозою покарання? Так, можливо, що він злякається і самого покарання і того, що може втратити любов і прихильність до себе батька. І він змушений буде підкоритися. І тоді як ви думаєте, до яких наслідків може це призвести? До того, що під впливом страху він буде підкорятися. Але. При цьому, як ви думаєте — що він буде відчувати і яка його потреба при цьому буде ігноруватися? Він буде злитися. І злитися на те, що його не чують. Що з ним не рахуються. І як ви думаєте, що з його цією злістю відбуватиметься?

Є кілька варіантів. Він може, або зі страху висловити свою злість батькові, направляти її на себе — це варіанти аутоагресії. Він може якимось чином шкодити собі. Кусати себе, щипати, битися головою, виривати волосся і т.п. Або інший більш здоровий для дитини варіант, але не допомагає відносинам з батьками. Він може висловлювати протест в чомусь іншому. Пручатися в тих ситуаціях, коли начебто і приводу немає. Загалом, ця злість буде знаходити вихід в різних ситуаціях спілкування з батьками. Особливо з тим батьком, який його примушує є під загрозою покарання. Але це не завжди обов’язково може бути цей батько.

Може бути і навпаки, дитина може вести себе норовисто з тим батьком, з яким йому безпечніше, від кого він з меншою ймовірністю може отримати знову покарання. Інше питання, що важливо дізнаватися причину того, що дитина щось конкретне відмовляється їсти. Може бути, їжа для нього незвична і йому важливо до неї звикнути. Може бути, йому не подобається щось у якомусь конкретному блюді.

Якщо дитина вже може говорити, то це можна обговорювати — «що тобі не подобається, а що б тобі хотілося?» І домовлятися про те, що і для вас буде прийнятним і для дитини підійде, і він погодиться з цим вибором. Удачі вам на шляху пізнання себе, на шляху поліпшення відносин з близькими людьми і на шляху виховання щасливих дітей!

ПОДЕЛИТЬСЯ
Предыдущая статьяХвороби котів
Следующая статьяЭкран iPhone 8

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here